wynajem z oc sprawcy

Jak wypożyczyć samochód? Instrukcja

02paź

Wynajem samochodów – w szczególności wynajem krótkoterminowy, cieszy się coraz większym powodzeniem. Jak wygląda procedura wynajmu auta i na jakie kwestie warto zwrócić uwagę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Wynajem auta krok po kroku

Jak , krok po kroku, wygląda wynajem samochodu?

 1. Wybór wypożyczalni ‒ oczywiście pierwszym krokiem jest znalezienie wypożyczalni. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę plus miasto, które nas interesuje, na przykład Wypożyczalnia samochodów Poznań i gotowe. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy, przeanalizujmy kilka ofert, sprawdźmy ceny oraz opinie byłych klientów.
 2. Wybór modelu auta ‒ po wyborze wypożyczalni przychodzi czas na wybór konkretnego modelu auta. Wypożyczalnie zazwyczaj proponują modele klasy ekonomicznej, wyższej, premium, miejskiej, wielu marek -na przykład takich , jak VW, BMW, Audi oraz różnej wielkości.
 3. Ustalenie szczegółów ‒ w przypadku wielu wypożyczalni samochód można zarezerwować przez internet. Wystarczy wybrać termin oraz godzinę wypożyczenia i zwrotu samochodu, zaznaczyć miejsce odbioru i zwrotu – mogą to być na przykład siedziba wypożyczalni bądź lotnisko.

Wynajem auta ‒ niezbędne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wypożyczyć samochód? Oczywiście, w zależności od konkretnej wypożyczalni, wymaganie mogą być nieco inne dokumenty,  jednak najczęściej niezbędne są:

 • Aktualne prawo jazdy ‒ oczywistym jest fakt, że nikt nie wypożyczy samochodu osobie bez prawa jazdy bądź z nieważnym prawem jazdy. To nie koniec, niektóre wypożyczalnie określają także, jak długo prawo-jazdy musi być ważne, na przykład nie wypożyczają pojazdów osobom, które prawo-jazdy mają krócej niż rok.
 • Dokument potwierdzający tożsamość ‒ konieczny jest także dokument potwierdzający tożsamość, musi to być dokument inny niż prawo-jazdy, na przykład dowód osobisty lub paszport.
 • Karta kredytowa ‒ wiele wypożyczalni wypożycza pojazd wyłącznie na kartę kredytową. Karta kredytowa powinna być wystawiona na nazwisko wypożyczającego. Karta oczywiście musi mieć odpowiedni limit finansowy.
 • Gotówka ‒ w niektórych wypożyczalniach wymagana jest kaucja zwrotna. Warto mieć to na uwadze i zaopatrzyć się w odpowiednie środki finansowe.

Wynajem auta ‒ umowa

W przypadku wynajmu auta spisywana jest umowa cywilno-prawna. W umowie muszą znaleźć się takie informacje, jak:

 • dane obu stron
 • model oraz numer rejestracyjny samochodu
 • informacje dotyczące terminu wypożyczenia i zwrotu pojazdu
 • inne ustalenia dotyczące praw i obowiązków każdej ze stron.

Wynajem auta ‒ na co zwrócić uwagę?

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, odbierając samochód z wypożyczalni?

 • przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić czy wszystkie znajdujące się w niej dane są poprawne, jeśli dokument zawiera jakiekolwiek niezrozumiałe kwestie, należy je wyjaśnić przed złożeniem podpisu
 • dobrze też obejrzeć samochód, sprawdzić czy nie ma wgnieceń lub zarysowań, a jeśli jakiekolwiek zauważymy, bezzwłocznie to zgłosić
 • koniecznie należy dowiedzieć się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia i co dokładnie ono obejmuje

Podsumowanie

Wynajem samochodów jest coraz bardziej popularny, decydują się na niego zarówno osoby prywatne, jak również firmy i przedsiębiorstwa. Aby wypożyczyć auto niezbędne są aktualne prawo jazdy oraz inny dokument potwierdzający tożsamość wynajmującego. Często wymagane są także karta kredytowa oraz kaucja zwrotna. Zanim podpiszemy umowę, przeczytajmy ją dokładnie i upewnijmy się, że nie ma w nich żadnych niezrozumiałych kwestii.

Powodzenia!

Zadzwoń
Znajdź nas