wynajem długoterminowy osoby fizyczne

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

29mar

Wynajem długoterminowy aut to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród osób fizycznych. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele ‒ duży wybór samochodów, miesięczny abonament dostosowany do potrzeb, minimum formalności. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Długoterminowy wynajem samochodów ‒ dlaczego warto?

Własne auto to spory wydatek. Mowa tutaj zarówno o kosztach związanych z samym zakupem pojazdu – wiele osób musi wziąć kredyt, co jest sporym obciążeniem, czy o bieżącym zakupie paliwa. Liczyć się należy  też z takimi kwestiami, jak:

 • ubezpieczenie
 • naprawy i przeglądy
 • wymiana płynów eksploatacyjnych i filtrów
 • wymiana opon

Trzeba pamiętać, że wraz z upływem czasu, wartość pojazdu jest coraz niższa, a zainwestowane pieniądze po prostu nie zwracają się. Co więcej, wydatków wciąż przybywa.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wynajem jest po prostu korzystny.

Długoterminowy wynajem auta – najważniejsze informacje

Jak już wspomnieliśmy powyżej, na wynajem długoterminowy samochodu decyduje się coraz więcej osób. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a oferty wypożyczalni są naprawdę atrakcyjne. Porządne firmy dostosowują się do zainteresowanego w kwestiach takich, jak:

 • Liczba miesięcy, na które wynajmowany jest samochód ‒ najczęściej pojazd wynajmowany jest na czas od roku do trzech lat, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy pojazd wynajmowany jest kilka miesięcy czy na pięć lat.
 • Wysokości comiesięcznej opłaty ‒ wynajmujący może zdecydować się na abonament w 100% dostosowany do potrzeb i możliwości. Na wysokość opłaty miesięcznej największy wpływ mają dwa czynniki ‒ model auta, które chcemy wynająć – dostępne są samochody w klasie ekonomicznej, miejskiej, średniej, średniej wyższej, luksusowej oraz czas trwania umowy ‒ najczęściej im dłuższy okres najmu tym niższa cena.
 • Miesięczny limit kilometrów ‒ w przypadku większości wypożyczalni ustalany jest miesięczny limit kilometrów, którego wynajmujący nie powinien przekroczyć. Jeśli wynajmujący przekroczy ustalony limit może być obciążony dodatkowymi opłatami.
 • Model auta – zainteresowany do wyboru ma modele wielu marek, najczęściej są to Opel, Nissan, BMW, Audi, Toyota, Skoda, Mercedes, Volkswagen i inne. Dostępne są samochody o różnych parametrach, z silnikami benzynowymi oraz diesla, z manualnymi lub automatycznymi skrzyniami biegów. Poszczególne modele różnią się również wyposażeniem, dostępne są auta wyposażone w nawigację GPS, w klimatyzację, podgrzewane fotele i lusterka, w czujniki parkowania przód + tył czy w kamerę cofania. Wybór modelu ma duży wpływ na wysokość comiesięcznej opłaty.

W cenę opłaty za wynajem samochodu wliczone są:

 • pakiet ubezpieczeń ‒ AC, OC, NNW, Assistance
 • pełna obsługa pojazdów ‒ serwis usterek, likwidacja szkód komunikacyjnych, a w razie potrzeby samochód zastępczy
 • podatek VAT ‒ 23%.

Wynajem auta – najważniejsze procedury

Procedury związane z wynajęciem samochodu zazwyczaj ograniczone są do minimum. Dzięki czemu wszystko przebiega bardzo sprawnie. Najważniejszą kwestią jest spisanie umowy najmu. Prawidłowo przygotowana umowa powinna zawierać takie informacje, jak:

 1. dane obu stron
 2. czas, na który wynajmowany jest samochód
 3. marka i model wynajmowanego samochodu
 4. wysokość wkładu własnego – jeśli jest wymagany
 5. dodatkowe profity, z których może korzystać najemca
 6. wysokość kaucji – jeżeli jest wymagana

W zależności od wypożyczalni od wynajmującego wymagane mogą być różnego typu dokumenty ‒ warto dopytać o tę kwestię zanim wybierzemy się po odbiór auta. Aby uzgodnić wszelkie szczegóły, nie musimy nawet dzwonić do wypożyczalni – na stronach wielu firm dostępny jest specjalny formularz kontaktowy.

Zalety wynajmu długoterminowego

Jakie jeszcze zalety ma długoterminowy wynajem samochodu?

 • Wynajem jest korzystniejszy od innych form finansowania, na przykład od leasingu ‒ przypadku leasingu leasingobiorca pokrywa koszty związane z serwisowaniem pojazdu, zakupem opon czy ubezpieczeniem auta.
 • To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie dysponują gotówką na zakup pojazdu.
 • Comiesięczne raty wynajmu dostosowane są do potrzeb wynajmującego.
 • Brak zmartwień związanych z naprawą i obsługą eksploatacyjną pojazdu.
 • Zmartwienia dotyczące spadku wartości auta dla wynajmującego są kompletnie nieistotne.

Podsumowanie

Własny samochód to duży wydatek, mowa tutaj o samym kupnie pojazdu, jak również o opłatach za ubezpieczenie czy naprawę. Co więcej, mimo tego że wciąż inwestujemy w swoje auto, jego wartość spada. Właśnie dlatego wiele osób fizycznych decyduje się na wynajem długoterminowy pojazdu. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też komfort psychiczny ‒ zmartwienia dotyczące opłat ubezpieczenia czy serwisu auta znikają.

Zadzwoń
Znajdź nas